قلب و عروقگوارشریهخون و سرطانروماتولوژیغددکلیه و مجاری ادراراعصاب وروانمسری وعفونیمسمومیت
درباره ماتماس با ما

تماس با ما

آدرس مطب: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، ساختمان پزشکان مجاور بیمارستان آتیه، طبقه اول، مطب دکتر علی‌حسین افشار

شماره تماس جهت هماهنگی ویزیت آنلاین و حضوری:
۰۲۱۸۸۳۶۷۴۴۲

آدرس ایمیل:
a_afshardr45@yahoo.com

کانال تلگرام :
t.me/DrAfshar_clinic

صفحه‌ی اینستاگرام:
پیشگیری از مسمومیت در کودکان PDF چاپ نامه الکترونیک

پیشگیری از مسمومیت در کودکان

به کودکان بیاموزید که به چه چیزهایی ماده‌ی سمی می‌گویند؟
« هر چیزی که بتواند از طریق فعالیت‌های شیمیایی شبب مرگ یا آسیب به انسان شود؛ ســـــم محسوب می‌گردد. این سم‌ها می‌توانند شامل مواد شیمیایی که در خانه جهت کارهای مختلف من جمله نظافت، استفاده می‌شوند، مواد غذایی و یا آشامیدن‌های مسموم، مواد شیمیایی موجود در محل‌کار و منزل، سموم محیطی، داروها و مواد مخدر، نیش و گزش جانوران یا حشرات باشد.»

به کودکان بیاموزید که چگونه و از چه راه‌هایی می‌توانند مسموم شوند؟
« شما می‌توانید با خوردن، آشامیدن، لمس کردن و حتی بو کردن چیزی که سبب بیماری و یا آسیب رساندن به شما می‌شود، مسموم شوید. برخی چیزها مانند داروها اگر اشتباهی خورده شوند یا زیاد خورده شوند، خطرناک هستند. قبل از خوردن هر دارویی از یک فرد مطمئن و بزرگسال اجازه بگیرید و درباره‌ی آن سؤال کنید. هرگز چیزی را که نمی‌دانید چیست و یا از بی‌خطر بودن آن مطمئن نیستید؛ را در دهان خود نگذارید. اول از یک بزرگتر سؤال کنید. قبل از خوردن هر نوع خوراکی جدید و ناآشنا از بزرگتر خود اجازه بگیرید.»

به کودکان یاد بدهید که؛ «اگر مسموم شدید، باید چه کاری انجام دهید؟»
« اگر فکر کردید که مسموم شده‌اید یا با ماده‌ای سمی تماس داشته‌اید، مثلاً چیزی خورده، نوشیده یا بو کرده‌اید که نمی‌دانید سمی بوده است یا نه، فوری به یک بزرگ‌تر اطلاع دهــــید. هرگز این مطلب را به خاطر ترس از تنبیه شدن از بزرگ‌ترها پنهان نکنید و یا منتظر نمانید که ببینید که آیا حالتان بد می‌شود یا نه! سموم خطرناک هستند و درمان آنها حتی باید قبل از بروز بدحال شدن انجام شود.»

اگر فکر می‌کنید که مادر، پدر، برادر، خواهر یا کس دیگری که با شما زندگی می‌کند، یا حتی دوست یا همکلاسی  شما، دچار مسمومیت شده است، فوری با اورژانس (شماره‌ی 125) تماس بگیرید. همیشه شماره‌ی اورژانس یا مرکز مسمومیت را به خاطر داشته باشید یا آن را در جایی که همیشه در دسترس است، بنویسید. »

به کودک بگویید که چگونه در مورد مسمومیت‌ها هوشیار و آماده باشد!
« از پدر و مادر خود بخواهید که در مورد این‌که چه چیزهایی خطرناک و یا بی‌خطر هستند، به شما‌ آموزش دهند. برخی سموم ممکن است بسیار خوش‌ آب و رنگ باشند و یا بسته‌بندی جذابی داشته باشند، خیلی مهم است از چیزهای ناآشنا و موادی که نمی‌شناسید، دوری کنید، مگر این‌که بزرگ‌ترها اجازه دهند که به آنها دست بزنید.

با خانواده در مورد داشتن یک برنامه‌ی مشخص، برای برخورد با مواقعی که یکی از اعضای خانواده مسموم می‌شود، صحبت کنید. درست مانند این‌که در برخورد با طوفان، زلزله و سیل برنامه‌های مشخصی وجود دارد.حتی بهتر است این برنامه را تمرین کنید.»